SOMA SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ MÜDÜRÜ CEMAL BÜLBÜL, SOMA TSO’YU ZİYARET ETTİ

Soma Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Cemal Bülbül ve Soma Sosyal Güvenlik Merkezi Memuru Ümit Yetim, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan’ı makamında ziyaret etti.

 

 

Ziyarette Soma TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan  “Ülkemizin Covid19 salgını sebebiyle içinde bulunduğu bu zorlu süreç ve İzmir’de meydana gelen depremin yol açtığı yıkım ve can kayıpları bizi derinden üzmektedir. Bu zorlu günlerde işveren ve çalışanlar için sizlerin de desteğiyle Soma Ticaret ve Sanayi Odası olarak elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız.” Dedi.

Soma Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Cemal Bülbül, “Ülkemizin bu zor günlerden geçtiği zamanda, SGK Teşvikleri ve SGK borçlarının yapılandırılması ile işverenlerimizin bir nebze de olsa rahatlamasını diliyoruz.” Dedi.

 

Soma SGK Müdürü Cemal Bülbül ve Soma TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan, 2020 yılı SGK Teşvikleri ve İşverenin Sigortalı İşçi Çalıştırması gerektiği hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Bülbül; “Kayıt dışı istihdamın hem birey hem işveren hem de devlet üzerinde meydana getirdiği olumsuzlukları dile getirirken, Sigorta bir sorumluluktur. Kayıt dışı istihdamın toplumun sosyal ve ekonomik değerli üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Kayıt dışı istihdam, çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’na hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesidir. Çalışanların sigortalı olarak çalıştırmaları anayasal bir hak olmakla birlikte aynı zamanda hem çalışanlar hem de işverenler açısından bir zorunluluktur. Yani, işverenlerin çalışanlarını sigortasız olarak çalıştırma hakları olduğu gibi, çalışan kişilerin de sigortasız çalışmak veya sigortasız çalışmayı istemek gibi bir hakları söz konusu değildir. Bu şekilde çalışmayı isteyen kişilerin sigortasız çalıştırıldığının tespiti halinde işverenlere yönelik yaptırımlar uygulanmaktadır” diye konuştu.

 

Ziyarette görüşülen konulara ilişkin ayrıntılı dokümanlar aşağıda yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*