YAPI MÜTEAHHİDİ ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE !!!

Yapı Müteahhidi Firmaların Sorunları Hakkında Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma İlçe Koordinatörlüğü’ne; Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) ile ilgili iş ve işlemlerde ciddi sıkıntılar yaşanmakta olduğu bildirilmiştir.

 Manisa Büyükşehir Belediyesince Alt Yapı İşlemleri Katkı Payı adı altında Müteahhit firmalardan daire başına ücret alındığı, söz konusu ücretin müteahhitlerden tahsil edilmesine rağmen alt yapı ile ilgili Belediyece herhangi bir çalışma yapılmayıp, müteahhitlerin kendi imkanları ile alt yapıyı tamamladıkları, faturalarını belediyeye ibraz ettikleri, bu süreçte ayrıca Belediye de muhatap bulmakta zorluk yaşadıklarını, Belediyenin yapması gereken işi yaparken ulaşılabilen tek kişi ile de iletişim sorunları yaşadıklarını, gerek fotoğraflar üzerinden yapılan inceleme, gerek yanlış yönlendirilme sorunları ve saha denetiminin yetersiz olması, kriterlerin tam olarak sunulmaması sebebiyle hatalı işler ile karşılaşıldığı, dolayısı ile çok kısa sürede bitmesi gereken işlerin bitiş süresinin oldukça geciktiği de Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma İlçe Koordinatörlüğü’ne bildirilmiştir.

 

Bu kapsamda; Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma İlçe Koordinatörlüğü’nden odamıza gelen açıklama aşağıda yer almakta olup, Yapı Müteahhidi üyelerimizin bilgilerine sunarız.

 

“MASKİ tarafından Altyapı İşlemleri Katkı payı adı altında tahsil edilen ücretler” ile ilgili itham ve itirazlardan odanıza kayıtlı Yapı Müteahhidi üyelerinizin faaliyet gösterdikleri inşaat sektörünü ilgilendiren Belediye Gelirleri Kanunu ile ilgili öncelikle işleyiş ve ilgili kanun maddesi hakkında açıklama yapma gereği görülmüştür.

Şöyle ki; Kanalizasyon Harcamalarına Katılım Payı : 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 87 ve madde gereği bir programa göre yapılacak kanalizasyon yatırımları ile mevcut tesislerin sıhhi ve fenni şartlara göre ıslah edilmesi hallerinde bu tesislerden faydalanacak gayrimenkullerin sahiplerinden alınan bedeldir.

 

Su Tesisleri Harcamalarına Katılım Payı ;26/05/198l tarih ve2464 sayılı Belediye Gelirleri kanununun 88.maddesi gereği Belediyelerce veya belediyelere bağlı müesseselerce beldede aşağıdaki şekillerde su tesisleri yapılması halinde, dağıtımın yapıldığı saha dahilindeki gayrimenkullerin sahiplerinden alınan bedeldir.

 

Yani tahsil edilen bedeller mevcut kanalizasyon veya içme suyu hattından yararlanma bedelidir. Bu hatlara bağlantı bedeli değildir.

 

 

Müteahhit ayrıca bağlantının da Maski ekiplerince yapılmasını isterse www.manisasu.gov.tr adresinden abonelik hizmetleri -2020 ücret tarifesi-diğer tarifeler başlığı altındaki tarifeden yapılacak işe göre malzeme, işçilik, iş makinesi saat ücreti vs.toplamı hesaplanır peşin tahsil edilir ve ekiplerimizce yapılır. Buradaki önemli bir konu da Maski ekiplerinin öncelikleri arızalara müdahale olduğu için bu tür taleplerin sıraya alınması ve ekipler müsait olduğunda yapılabilecek olmasıdır.

 

Diğer taraftan yine yazınıza konu eksikliği olduğu bildirilen ; iletişim ,saha denetimi , kriterler konuları ile ilgili koordinatörümüzün de katılımı ile toplantı yapılarak sorun ve gecikmeye neden olabilecek iç işleyişimiz ile ilgili tüm konuların üzerinden geçilmiş, tüm personelimize gerekli bilgilendirme ve uyarılar da yapılmıştır.

Fakat buradaki önemli konu İşlemler üzerinden yapılan detaylı çalışma sonrası ortalama sürenin üzerinde sonuçlanan işlemlerin oranının %5 olduğu ve bu işlemlerin tamamında istenilen kriterlere uygun yapılmayan imalatların olduğu ve bu nedenle sürecin uzadığının tespit edilmiş olmasıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*