[:en]CONSULTATION MEETING ABOUT SOMA ISSUES[:tr]SOMA SORUNLARI HAKKINDA İSTİŞARE TOPLANTISI[:]

[:en]SAMSUNG CSC

Light Soma TSO President said opening the meeting the following in his speech: “Our Chamber will discuss issues of concern to Soma at this meeting held in the home. We will talk about the problems that our Soma is waiting for, if there is what needs to be done. I am very grateful for the participation of our Mayor and Civil Society Presidents. ”

Soma Mayor Hasan Ergene said in his speech: “Distinguished Presidents, Dear members of the press, you are all welcome. I would like to thank Hakan Bye, Chairman of the Board of Directors of Soma Chamber of Commerce and Industry. As heads of civil society organizations, we all met under one roof. It’s an important union. We have a visit to Manisa in the coming days Say Our President and Prime Minister. We are also looking forward to a trip to Soma on this trip. Especially the delivery of the houses built for the relatives of our martyrs are in question. Their draw will be held next Saturday. Subsequently, the keys of these houses will be handed over to the beneficiaries with the announcement of our state elders. This is an important opportunity. It is an important opportunity for a state to come to a province like ours, Soma. We need to evaluate this opportunity at our best. ”

Soma Mayor Hasan Ergene Soma Chamber of Commerce President Hakan Light, AK Party District Organization Honorary Chairman Toasty, the CHP District Organization Chairman Levent Elbinsoy, MHP District Organization Chairman Vedat Erdem Soma Tradesmen and Craftsmen Chamber President Ali Ayan, Soma Shippers Cooperative President Mehmet Yağcı, Soma Travel Buses and Motor Carriers Cooperative Management Board Chairman Osman Gundogan and Soma Transporters Cooperative Board Member Mehmet Ali Aksoy participated in the meeting:

Mr. President Recep Tayyip Erdogan during a visit that will make Soma establishment of faculties which are important for Soma, Soma Coal have to pay to Inc.’s creditors, Soma Organized to bring natural gas to the industrial zone and new coal fields of the opening subject of the Soma It was decided to supply in detail.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC[:tr]SAMSUNG CSC

Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık’ın ev sahipliğinde Soma Belediye Başkanı ve Soma Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları bir araya geldi.

Soma TSO Başkanı Işık toplantı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Odamız ev sahipliğinde düzenlediğimiz bu toplantıda Soma için önem arz eden konuları tartışacağız. Soma’mızın çözüm bekleyen problemlerini, yapılması gereken neler varsa onları konuşacağız. Belediye Başkanımız ve Sivil Toplum Kuruluşu başkanlarımıza katılımlarından dolayı çok teşekkür ederim” dedi.

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ise konuşmasında şunları söyledi: “Değerli başkanlarımız, Değerli basın mensuplarımız hepiniz hoş geldiniz. Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan beye teşekkür etmek istiyorum. Sivil toplum örgütü başkanları olarak hepimiz bir çatı altında buluştuk. Önemli bir birlikteliktir bu. Önümüzdeki günlerde malumunuz Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın bir Manisa ziyareti var. Bu seyahat çerçevesinde Soma’ya da bir seyahat gerçekleştirmelerini bekliyoruz. Özellikle maden şehitlerimizin yakınları için yapılan konutların teslimi söz konusu. Bunların kura çekimi önümüzdeki Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Akabinde de devlet büyüklerimizin ilçemize teşrifleriyle bu konutların anahtarları hak sahiplerine teslim edilecek. Bu önemli bir fırsattır. Bir devlet büyüğümüzün Soma gibi bir ilçeye gelmesi önemli bir fırsattır. Bu fırsatı da bizim en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım.”

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık, Ak Parti İlçe Teşkilat Başkanı Şeref Kavruk, CHP İlçe Teşkilat Başkanı Levent Elbinsoy, MHP İlçe Teşkilat Başkanı Vedat Erdem, Soma Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Ayan, Soma Nakliyeciler Kooperatifi Başkanı Mehmet Yağcı, Soma Seyahat Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gündoğan ve Soma Nakliyeciler Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Aksoy’un katıldığı toplantıda:

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Soma’ya yapacak olduğu ziyarette Soma için önem arz eden fakülte kurulması, Soma Kömürleri A.Ş.’nin alacaklılarına ödeme yapması, Soma Organize Sanayi Bölgesi’ne doğalgaz getirilmesi ve Soma’da yeni kömür sahalarının açılması konularının detaylı bir şekilde arz edilmesi kararlaştırıldı.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC[:]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*