[:en]Aegean Region Chamber and Stock Exchange Presidents met at Regional Meeting held in TOBB[:tr]Ege Bölgesi Oda ve Borsa Başkanları TOBB’da yapılan Bölge Toplantısında Buluştu[:]

[:en]The Aegean Region Consultation Meeting was hosted by TOBB President M. Rifat Hisarcıklıoğlu and held at the TOBB Twin Towers. Meeting Soma TSO Assembly President Ismail Hakki Copper, Soma TSO Chairman Hakan room in light and Aegean Region and Chairman of the exchanges of the Board of Directors, pointing to the Assembly President and the Secretary General speaking at a meeting held with the participation of TOBB President Hisarcıklıoğlu terrorist attacks, unity and passing through difficult days Attention to the importance of co-existence.

TOBB President Rifat Hisarcıklıoğlu said, “We should be in full solidarity as a community. It’s a day of being together. We have to act together regardless of the worldview, the idea, the chastity, “he said. Room and on the activities of stock exchanges “This room What does he do?” As indicating that there is a perception Hisarcıklıoğlu stated that they made for members of a large number of services found. “Bed and he is doing so much for the stock market’s members should share them with our strong public and members, and we have to tell,” said Hisarcıklıoğlu, asked Chambers and Commodity Exchanges of being described in detail to all the members of the opportunities it offers.

At the meeting, which started in informing about the breath bulunulurken credit applications, Topics in Economic Coordination Committee’s package of measures was consulted. Also TOBB Digital Conversion Project, the Company One Stop Office Project Organization, Vocational Training Activities in the Vocational Qualification Certification Center (MEYBE I) made a presentation on what.

ege_bolgesi_oda_ve_borsa_baskanlari_tobb2019da_yapilan_bolge_toplantisinda_bulustu_1538

15591469_1280881588635415_5874066000531685216_o

fr7a3422[:tr]Ege Bölgesi İstişare Toplantısı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliği ve başkanlığında TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. Toplantıya Soma TSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Bakır, Soma TSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Işık ve Ege Bölgesi’ndeki oda ve borsaların Yönetim Kurulu Başkanı, Meclis Başkanı ve Genel Sekreterlerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu terör saldırılarına işaret ederek, zor günlerden geçerken birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Camia olarak tam dayanışma içinde olmalıyız. Bir ve beraber olma günündeyiz. Dünya görüşü, fikri, zikri ne olursa olsun birlikte hareket etmeliyiz” dedi. Oda ve borsaların faaliyetlerine ilişkin “Bu odalar ne iş yapıyor?” şeklinde bir algı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, üyeleri için yaptıkları çok sayıda hizmet bulunduğunu ifade etti. “Oda ve borsalar üyeleri için o kadar çok şey yapıyor ki, bunları mutlaka kamuoyu ve üyelerimizle paylaşmalı ve anlatmalıyız” diyen Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların sunduğu imkânlarının tüm üyelere detaylıca anlatılmasını istedi.

Toplantıda, başvuruları başlayan Nefes Kredisi hakkında bilgilendirmede bulunulurken, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun tedbir paketindeki konular istişare edildi. Ayrıca TOBB Dijital Dönüşüm Projesi, Şirket Kuruluşlarında Tek Durak Ofis Projesi, Mesleki Eğitim Faaliyetleri ile Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi(MEYBEM)’ne ilişkin sunumlar yapıldı.

ege_bolgesi_oda_ve_borsa_baskanlari_tobb2019da_yapilan_bolge_toplantisinda_bulustu_1538

15591469_1280881588635415_5874066000531685216_o

fr7a3422[:]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*