HAVA KİRLİLİĞİN ÖNLENMESİ ADINA BASIN AÇIKLAMASI

Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Nadirhan Hızlı, İsmail Hakkı Kutlu ve Soma TSO Meclis Üyesi Kemal Çamzeybek Hava Kirliliği ve önlemleri konusunda basına ortak açıklama yaptı.
Açıklamada Kaymakam Ahmet Altıntaş şu ifadelere yer verdi: ”İlçemizdeki sorunlardan bir tanesi de hava kirliliği. Bunu etkileyen birçok sebep var. Bunun çözüm noktasında neler yapabiliriz? Bizde onun üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bir kişinin yapacağı şeylerle çözülecek bir konu değil. Birçok kişinin de bu işin içerisine müdahil olması gerekiyor. Bu anlamda baktığımız zaman santral dolayısıyla oluşabilecek kirlilikten bahsediliyor. Gerek Torku, gerek Sivil Toplum Kuruluşları kendi aralarında görüştüler. Daha temiz bir ortamın oluşması için onlar da istekli olduklarını belirttiler. Belediye Başkanımız ile biz de gittik. Aklımıza gelen çözüm önerilerini sunduk. Onlar da olumlu bakıyorlar. Özellikle kış döneminde evlerde ısınma amaçlı yakılan kömürün verdiği zarar da etkili oluyor. Bu anlamda da o zaman tek kişinin değil de birçok insanın da bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Mesela Soma dışından kalitesiz kömürlerin geldiğinden bahsediliyor. Bunun denetimlerini Belediyemiz yapıyor. En son yapılan denetimde 24 tane işyeri denetlendi. Bir tanesinin faaliyeti sona erdirildi. Bazı işyerlerinin de eksikliklerinin olduğu görüldü. O işyerlerine de belli bir süre verildi. O süre sonunda düzenlemeler yapılmadıysa yaptırımlar onlara da uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın da kömür alırken, kalorifer kazanını yakarken çevre kirliliği oluşturmayacak şekilde hareket etmesi gerekiyor. Bütün vatandaşlarımıza düşen bir sorumluluk Kömür noktasında dışarıdan gelenleri tercih etmemek lazım. Buna benzer faaliyetlerde bulunmamız lazım.
Bu konuda neler yapılabilecekse biz de burada yaşıyoruz. Çocuklarımızda burada yaşıyor. Bu tamamen bizim sorunumuz diyebilme lüksümüz yok. Hepimizin ortak sorunu ve Soma halkımızın daha temiz bir hava soluyabilmesi için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz, bundan sonra yapmaya hazırız.”
Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ise şunları söyledi: ”Sayın Kaymakamımızın talimatları sonucunda zabıtalarımız ilçemizde çok sayıda kömür satıcısını denetledi. Bunun içinde hem büyük satıcılar hem perakende olarak marketlerde satılan kömürler de var. Bir takım bulgulara ulaştık. Uyarılarda bulunduk, eksiklikler tespit ettik. Sayın Kaymakamımızın da ifade ettiği gibi ruhsatsız bir işyerini kapattık. Bundan sonra da bu denetimlerimizi daha da sıklaştırarak sürdüreceğiz. Bu konuda Sayın Kaymakamımızın da ifade ettiği gibi hepimizin ortak sorunu olduğuna göre halkımızın da duyarlılığını bekliyoruz. Herkes birbirini denetlesin. Biz belki herşeyi göremeyebiliriz. Bu konuda ilgili mercilere gerekli ihbarlarda bulunurlarsa biz de hemen ekiplerimizi sevk ederiz. Ceza kesmekten de geri durmayız. Bu aynı zamanda dürüst tüccarla sahtekârın arasındaki haksız rekabeti de ortadan kaldıracaktır. Bunlara müsamaha göstermeyeceğimizi de resmi kurumlar olarak ifade etmek istiyoruz. Soma Kömürcüler Derneği ve Soma Ticaret ve Sanayi Odası da yapılan bu çalışmaları destekliyor. Herşeyden önce ticaretimizi dürüst yapmamız lazım. Hava kirliliği oluştuktan sonra hepimiz şikâyet ediyoruz. Ama hava kirliliğini oluşturan etmenlerden bir tanesi de belki bizim kendimiziz, vatandaşlarımız. Ucuz diye kalitesiz kömürlere yönelmeyelim, bunları sobalarımızda, kaloriferlerimizde yakmayalım. Çünkü buradan çıkan duman hepimizi zehirliyor. Bu konuda biz hassasiyet bekliyoruz. Tabi ki denetimlerimizde önümüzdeki dönemde artarak devam edecek. “
Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Nadirhan Hızlı hava kirliliğin önlenmesi adına şunları söyledi: “Bilindiği üzere kış aylarında Soma’mızda artan hava kirliliğine sebep olan en önemli etkenlerden biride ısınma amaçlı kalitesiz kömürlerin bir şekilde ilçe sınırları içerisin de torbalanıp satışının yapılması ve yakılmasıdır. Hava kirliliği sınıflandırmasında 1. Derece olan Soma’mızda kullanılmakta olan bu kalitesiz kömürlerin denetiminin yapılması için kaymakamlığımız belediyemiz ticaret odamız ve kömürcüler derneğimizin yapmış olduğu ortak çalışma ile Zabıta müdürlüğümüzün denetimlerinin sıklaşması neticesinde belgesiz kömür satışı yapanlar tespit edilmiştir. Yakın zamanda İl çevre müdürlüğü ile beraber yapılacak olan diğer kontroller neticesinde depolarda izinsiz ve kalitesiz kömür Torbalama ve satışı yapanlara cezai şartların uygulanması sağlanacaktır. Belgesiz kömür satışının önüne geçmek ve Somamızın bir marka haline gelmiş olan kaliteli kömürünün adının kirletilmesine bunun yanında en önemlisi Soma’mızın havasının kirletilmesine izin vermemek için denetimlerimiz sürecektir. Vatandaşlarımızın her türlü kömürü alıp yakmamalarını, bu suça ortak olmamalarını, şüphelendikleri kömürleri Zabıta birimlerinize bildirmeleri ve güvendikleri yerlerden kaliteli Soma kömürü almalarını tavsiye ediyoruz. “

SAMSUNG CSC