Sayın üyemiz,

Soma Belediyesi tarafından Odamıza iletilen yazıda, Coronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı talimatı ile 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem kanununun 26.maddesinin 5inci fıkrası gereğince bazı tedbirler alınmasının uygun görüldüğü belirtilmiştir.

Bu kapsamda;

Piyasaya arz edilen, ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında, ürünleri tüketicinin doğrudan alması engellenecektir. Ekmek, ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitleri aşağıda belirtilen 3 şekilde satışa sunulabilecektir.

1- Hazır ambalajlı olarak

2- Ambalaj malzemesi içerisinde: ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecektir. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının, ürünün rutubetini bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca yoktur.

3- Ambalaj malzemesine konulmuş ürünler: bu ürünler sadece, bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecektir.

Ayrıca manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışının yapılamayacağı,

Hususlarının hassasiyetle uygulanması gerektiği üyelerimize duyurulur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*