Türkiye-Malezya STA

Ekonomi Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda, müzakerelerine 31 Mayıs 2010 tarihinde başlanan Türkiye-Malezya Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) dokuz müzakere turu ve bir ara oturumun ardından 15 Ocak 2014 tarihinde tamamlandığı ifade edilmektedir. ​

İki ülke Başbakanlarının huzurunda Sn. Bakanımız Nihat Zeybekci ve Malezya Uluslararası Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Dato’ Sri Mustapa Mohamed tarafından 17 Nisan 2014 tarihinde Ankara’da imzalanan STA’nın, tarafların iç onay süreçlerinin tamamlanmasının akabinde, 1 Ağustos 2015 tarihinde yürürlüğe girdiği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, STA’nın 14.3 numaralı “Geliştirici Hüküm” başlıklı maddesinde, tarafların Anlaşma’nın yürürlüğe girmesinden bir yıl sonra, aralarındaki hizmetler ticaretini tedricen serbestleştirmek amacıyla hizmetler ticareti müzakerelerine başlamak hususunda anlaştıklarının yer aldığı bildirilmektedir.

Bu çerçevede, Sn. Bakanımız ile Malezyalı muhatabı arasında 27 Eylül 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen görüşmede, halihazırda sadece mal ticaretini düzenleyen STA’nın, hizmet ticareti ve yatırımları içerecek şekilde genişletilmesinin uygun görüldüğü belirtilmektedir. STA kapsamında 5-6 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen Ortak Komite toplantısında ise STA’nın genişletilmesi konusunda bilgi değişiminde bulunulmuş olduğu, bu amaçla yapılacak müzakerelerin üzerinde mutabık kalındığı ifade edilmektedir.

Serbest ticaret anlaşmaları çerçevesinde yürütülen hizmet ticareti müzakerelerinde, tarafların yatay konularda ve sektörler özelinde sınır ötesi hizmet sunumu, iş kurma ve gerçek kişi hizmet sunucularının hareketliliği konularındaki mevzuat ve kısıtları kayıt altına alınmakta; böylece ülkelerin hizmet sunucularına karşılıklı olarak daha şeffaf ve öngörülebilir bir hizmetler pazarında faaliyet gösterme imkanı tanınmakta; müzakerelerin seyrine göre zaman zaman da ilave pazara giriş imkanları elde edilebildiği belirtilmektedir.

STA kapsamında hizmet ticareti müzakerelerinde ele alınan hususlara ilişkin bilgi notu ekte yer almaktadır.

2607-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*