SOMA TSO’DAN İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Soma Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Soma Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın da destekleriyle, 13 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan ve 13 Ağustos 2018’de yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Yönetmeliği hakkında üyelerini bilgilendirmek için bir toplantı düzenledi.

Bilgilendirme toplantısı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Manisa Ticaret İl Müdürlüğü’nden İç Ticaret Şubesi Yetkilisi Hüseyin Kartal tarafından Soma Şoförler ve Otomobilciler Odası Toplantı Salonunda yapıldı.

Soma ve Kırkağaç’ta ikinci el kara taşıtı ticareti işi yapan Ticaret Odası üyelerinin yanı sıra civar ilçelerden gelen ilgili sektör temsilcileri de toplantıya büyük ilgi gösterdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Manisa Ticaret İl Müdürlüğü’nden İç Ticaret Şubesi Yetkilisi Hüseyin Kartal, 2017 yılında 7 milyon 458 bin aracın el değiştirdiğini, bir önceki yıla göre yüzde 10 oranında artış yaşandığını belirtti. İkinci el araç piyasasının canlı olduğunu, bu alanda yaşanan haksız rekabetin önüne geçmek ve satışı belli şartlara bağlamak için yeni bir yönetmelik yayınlandığını kaydeden Kartal, 13 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe giren yönetmelikle ilgili genelgelerin de yakın zamanda yayınlanmasını beklediklerini ifade etti. Kartal, mevcut galericilerin yetki belgesi alma konusunda daha avantajlı olacağı, mesleğin bir düzene gireceği ve daha itibarlı hale geleceği görüşünü savundu. Yönetmelikle getirilen şartları ayrıntılı bir şekilde anlatan Kartal, galericilerin sorularına da detaylı bir şekilde açıklamalarda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*