SOMA TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI, TOBB TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI WEBİNARI’NA KATILDI

Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ekonomi Şurası webinarına katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğindeki Türkiye Ekonomi Şurası; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve TOBB Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’ndan video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Ekonomi Şurası’nda Soma’nın sorunları da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve ilgili bakanlarımıza iletilmiştir.

İletilen sorunlar ve çözüm önerileri şunlardır:

  • Soma Organize Sanayi Bölgesi Hk.

Soma’ya yapılacak olan Organize Sanayi Bölgesi’ne hali hazırda 36 yatırımcı bulunmaktadır. Bu kapsamda Soma Organize Sanayi Bölgesi yatırımcıları ve bizler; altyapı ihale sürecinin bir an önce tamamlanmasını ve ihale tarihini sabırsızlıkla bekliyoruz.
Soma Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarının hızlandırılmasını talep etmekteyiz.

 

  • Soma Kömürlerinden Alacaklı Olan Esnaflar Hk.

2014 yılı Mayıs ayında Soma’da yaşanan maden faciasından sonra Soma Kömürleri’nden alacaklı olan esnaflarla ilgili çalışma başlatılmıştır. Bizler 2018 yılında göreve geldiğimiz günden itibaren bu konunun takipçisi olduk ve alacaklı olan esnafların sorunlarını çözüme kavuşturmaya çalıştık ve hala çalışıyoruz.  Soma ve Kırkağaç bölgesinde bulunan Soma Kömürlerinden alacağı olan 65 esnafın yaklaşık 15.000.000 TL alacağı tahsilatlar ile ilgili olarak; Enerji Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ile görüşmelerimiz sonucunda, Sayın Bakanımıza bu alacakların kömürle ödenmesi konusunda öneride bulunmuştuk. Sayın bakanımız da bu öneriye çok sıcak yaklaşmış, ancak bu konu ile ilgili olarak tarafımıza herhangi bir geri dönüş olmamıştır. (Aynı dosya Ticaret Bakanlığı’na da iletilmiştir).  Bizler Soma Kömürlerinden Alacaklı Olan Esnaf ödemelerinin bir an önce netliğe kavuşmasını talep ediyoruz.

 

  • Kamyoncu Esnafımızın Sorunları Hk.
  1. Kamyoncu esnafımızın girdi maliyetlerini düşürmek için; otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin tekrar güncellenerek daha uygun hale getirilmesi uygun olacaktır. Böylelikle kamyoncu esnafımız hem zamandan tasarruf eder hem aracı yıpranmaz hem de daha güvenli bir işleyiş olacaktır.
  2. Son dönemlerde çıkartılan Dijital Takograf Uygulaması, E-fatura ve Ulusal Taşımacılık Dijital Sisteminin uygulamasıyla ilgili düzenlemenin tekrar gözden geçirilerek ülkemiz şartlarına uygun hale getirilmesi,
  3. Şoför eğitimleriyle ilgili olarak kursların veya Meslek Yüksekokullarının açılarak hizmete girmesi,
  4. K1 belgesinin her türlü şartlarda devredilebilmesi,
  5. Avrupa’da olduğu gibi mazot desteğinin verilmesi,
  6. Fiyat istikrarının sağlanması,
  7. Kamyoncu esnafın hizmet aldığı Soma Küçük Sanayi Sitesi’nin oldukça yetersiz olması sebebiyle en kısa zamanda çok daha iyi hizmet verebileceği yeni bir alana taşınması uygun olacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*