SOMA TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI CEM DOĞAN’DAN, SOMA TERMİK SANTRAL İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

31/12/2019 tarihi itibariyle ülkemizde faaliyette olan Termik santrallerinden, çevresel sorumluluklarını yerine getirmeyenler için süre dolmuş ve kapatma kararı uygulanmıştır.

Soma Termik Santralleri de kapatılan santraller içinde yer almıştır.

Ancak Soma’nın ısıtma sistemiyle ilgili büyük sorunlar olacağından bazı ünitelerin açık kalması sağlanmıştır.

Öncelikle, Soma’mız için büyük hayati öneme sahip olan santralin kapanmasına karşıyız.

Tabii ki önce insan sağlığı diyoruz ve tabii ki işçimiz, esnafımız, kamyoncumuz yani tümüyle Soma’dan bahsediyoruz. Bunların hepsi bir bütündür.

Her yerden tepkiler olacaktır. Bir yanda insan sağlığı bir yanda ekmek parası… Fakat bu kadar süre içinde taahhütler yerine getirilmiyor ve bununla ilgili yaptırımlar uzatılıyor, sonunda da tabiri caizse bu pimi çekilmiş bir bomba gibi Soma halkının kucağına bırakılıyorsa çok yazık. Bunu Soma olarak hak etmiyoruz. Ne halkımız, ne işçimiz, ne esnafımız, ne de kamyoncumuz hiçbirimiz bunu hak etmiyoruz.

Bu kararlar alınmadan önce B planınız olmak zorundadır. Tabii ki kapatılabilir ama bundan sonraki süreci yönetmek ve kamuoyunla paylaşmak zorundasınız.

Tabii ki odalar esnafları için, kömürcüsü için, sendika işçileri için koşacak ve bu süreçte yanlarında olacaklar. Ama en önemlisi de insan hayatı, insan sağlığı olduğunu unutmayalım.

Ülke ekonomisine bu kadar yüksek payda içeren Soma’yı bitirmek istiyorsanız, buna izin veremeyiz !

Eğer bu şirket, bu işi yapamıyorsa ve bundan sonra da taahhütlerini yerine getiremeyecekse şimdiden programlar yapılsın ve bu süreç daha iyi yönetilsin.

Çok basit olan bir şey var; filtre takılacak, bu sorunlar bitecek!

Sayın Torku yetkilileri; bugüne kadar Soma’ya birçok şirket geldi ve hali hazırda büyük oluşumlar Soma’da hala faaliyet göstermektedir.

Bu firmaların çoğu diyebiliriz ki, Soma’ya gerek sosyal anlamda, gerek sportif alanda, gerekse eğitim alanında birçok destekler vermektedir. Bu firmalar halkla yakın ilişkiler içinde olmuşlardır.

Fakat sizler hiçbir zaman bu ilişkiler içinde olmadınız. Kapılarınızı hep kapattınız, kimseyle görüşmediniz, halka inmediniz.

Sizlerden isteğimiz, en azından bu dönemde çıkın bu olayla ilgili yapmanız gereken açıklamaları, net bir şekilde kamuoyu ile paylaşın. Bunu Soma’ya borçlusunuz. Halkımız da bu sürecin nasıl buralara kadar geldiğini öğrensin.

Siyasetçilere de diyoruz ki, sizler çözüm merci olmak zorundasınız. Bundan sonraki süreçte bu santrale bir an evvel filtre takılmasıyla ilgili süreci bire bir takip etmek ve bu santrale kısa bir vadede ama özelle ama devletle faaliyete sokturmak zorundasınız.

Ve en önemlisi de bu süreçleri anında, sıcağı sıcağına Soma halkıyla paylaşılmasının çok daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Son olarak, evet biz Soma için hep birlikte koşalım, firmaya baskı yapalım, faks çekelim, telefon açalım, bir güç oluşturalım.

Ama şunu unutmayalım ki bu sürecin buraya kadar gelmesinin sebebi Soma halkı değildir. Kimler bunu Soma’ya yaşattıysa, çıksınlar, konuşsunlar ve gerekeni bir an evvel yapsınlar…

Saygılarımla,
Cem DOĞAN
Soma Ticaret ve Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*