SOMA TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI CEM DOĞAN’DAN EKONOMİK TEDBİRLER AÇIKLAMASI

 

Sayın Üyelerimiz;

Tüm dünyayı saran Koronavirüs (Covid-19)
karanlığını ancak hep beraber topyekûn büyük bir dayanışma kültürüyle aşabileceğimizi belirtmek isterim.

Bu süreç öncelikle sağlık ve bununla birlikte ekonomik tedbirlerle aşılacak bir dönemdir.

T.C. Sağlık Bakanlığı’mızın önderliğinde açıklanan ve uyulması gereken tüm tedbirlere harfiyen uymak zorundayız.

Bununla birlikte doğacak olan ekonomik sıkıntıların giderilmesi ve ticari hayatta doğacak olan ve maalesef hızlı bir şekilde yayılan sıkıntılara da tedbirlerin acilen alınması gerekmekte olduğu açıktır.

Bizler iş dünyasının temsilcileriyiz. İlk günden itibaren her gün anlık görüşmelerle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne alınması gereken ekonomik tedbirleri iletiyoruz, paylaşıyoruz. Bugüne kadar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla hükümetimize iletilen ve sonuçlanan, ticari hayatı destekleyen tedbirleri açıklamak durumundayız.

Tabii ki çok hızlı bir veri akışı gerçekleşiyor. Her gün çok çeşitli alanlarda çalışmaların hayata geçirilenleri açıklanıyor. Biz de Soma Ticaret ve Sanayi Odası olarak, üyelerimizi ilgilendiren bu konuları maddeler halinde sizlere sunuyoruz.

Bundan sonra da anlık bildirimlerde bulunacağız. Bu yüzden odamızın web sayfasını (www.somatso.org.tr), sosyal medya hesaplarını (facebook/Soma TSO, twitter/somatso, instagram/somatso) takip etmeniz önemlidir. Ayrıca bu maddelerle ilgili odamızdan bilgi alabilirsiniz.

25 MART TARİHİ İTİBARIYLA SONUÇLANAN TALEPLER  

 1. Kamu bankaları öncülüğünde “İş’e Devam Kredi Desteği” açıklandı. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık %7,5 faiz oranlı kredi başvuruları 26 Mart 2020 tarihi itibariyle başlayacak
 2. Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanma şartları iyileştirildi. 600 gün sigorta primi şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı 60 güne indirildi*
 3. 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020’ye kadar işyeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak*
 4. 24 Mart 2020 öncesine ait ödenmeyen kredi/çek/senet/kredi kartı borçları, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa, sicile işlenmeyecek*
 5. Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartıldı*

 

24 MART TARİHİ İTİBARIYLA SONUÇLANAN TALEPLER

 1. Mart ayı KDV ve BA/BS beyannameleri ve ödemeleri 1 ay ertelendi.
 2. Mart, Nisan, Mayıs aylarına ilişkin 6 aylık Muhtasar ve KDV ertelemeleri, tüm şahıs işletmelerini ve bazı ilave sektörleri (Mobilya, Madencilik, İnşaat, Endüstriyel Mutfak, Araç Kiralama, Matbaacılık, Sağlık Hizmetleri) de kapsayacak şekilde genişletildi.
 3. Otopark Yönetmeliği’nin yürürlük tarihi 30 Haziran’a ertelendi.

 

 

SONUÇLANAN TALEPLER (23 Mart 2020 itibariyle)

 1. Perakende, AVM, Demir Çelik, Otomotiv, Lojistik- Ulaşım, Sinema, Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil Konfeksiyon ve Etkinlik – Organizayon sektörleri için Nisan, Mayıs ve Haziran’daki Muhtasar, KDV, SGK ödemeleri 6’şar ay ertelenecek
 2. KGF desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, böylece 350 milyar TL’nin üzerinde ilave kefalet limiti sağlanacak. Kullandırımlarda likidite ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere öncelik verilecek.
 3. Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve ilave finansman desteği sağlanacak.
 4. Kamu bankaları ve bazı özel bankalar tarafından vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonu faizi gibi ödemeler için ilave kredi limiti tahsis edilecek.
 5. KOSGEB’in 30 Haziran’a tahakkuk edecek alacakları 2021 yılına ertelenecek.
 6. Çalıştırılamayan personelin brüt maaşının %60’ına kadarının İşsizlik Fonu’ndan alınmasını sağlayan Kısa Çalışma Ödeneği süreci kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak.
 7. Bu dönemde çalışılamayan mesainin telafisi için tanınan Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartılacak.
 8. Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek.
 9. İcra ve iflas takipleri 30 Nisan’a kadar durdurulacak.
 10. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline ‘mücbir sebep’ notu düşülecek.
 11. Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

 

NOT: Açıklanan destekler kapsamında, bankalar aracılığıyla verilecek olan destekler için, banka şubelerine ulaşması ve uygulamaya açılması birkaç günü bulabilmektedir.

Cem DOĞAN
SOMA TİCARE VE SANAYİ ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*