SOMA TSO TOBB MECLİS ÜYELERİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİNE KATILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından, 27-28-29 Eylül 2019 tarihlerinde TOBB Birlik Merkezi ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversite’sinde Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri düzenlendi. Seminere, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nüvit Iğnak, Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Analı, Yönetim Kurulu üyesi Hayrullah Çetin, Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Kurt, TOBB Delegesi Ahmet Ok ve Meclis üyeleri; Ali Köse, Kamil Altınbaş, Kemal Çamzeybek, Tahir Yazar, Murat Ekrem Akbay katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı R. Hisarcıklıoğlu seminerde meclis üyeleri ile bir araya geldi. Başkan Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada meclis üyelerinin görevinin; şehrini daha zengin etmek ve üyelerinin sorunlarını aktarabilmek olduğunu ifade etti. Meclis üyelerine birlik ve beraberlik mesajı verirken, “Asla birbirinizi ötekileştirmeyin” tavsiyesinde bulundu.​

Demokrasinin en çok işlediği kurumun TOBB olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Hiçbiriniz atamayla gelmiyorsunuz. Kendi şehrinizde herkes kendi mesleğinin lideri aslında. En zor seçimde bizimkidir. 4 yıl boyunca ekmek kavgası verdiğin rakibinden oy istemek en zor iştir.  Biz toplumun çimentosuyuz. Tüccarlar sanayiciler olmadan bu binanın sağlam olma şansı yok. Toplumsal uzlaşmayı en güzel sağlayanlarda bizleriz. Mal alıp satarken bir adamın mezhebine, dinine, siyasi görüşüne bakmayız. En kaliteli en ucuz kim verirse ondan alırız” dedi.

TOBB Başkanı, herkesin amacının bu görevlere gelirken, yaşadığı şehri daha zengin etmek olduğunu açıkladı. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Bu da ülkeyi zengin etmekle eş değer. Liderlik kolay bir şey değildir. Liderlik vermekle olur. Almaya düşünerek başlarsanız lider olamazsınız. Seçim biter rekabet biter. Tüccarda küslük dargınlık olmaz. Biz birbirimizle hep iyi geçinmek durumundayız. Kendi meslektaşlarınızla daha etkin diyalog içinde olmanız lazım. Seçilen kişi bütün siyasi görüşlerini bir yere koymak zorunda. Bizim görevimiz üyemizin hak ve hukukunu korumak. Bize başka da bir görev verilmemiş.

 Haklı güçlü olmalı. Güçlü haklı olursa olmaz. Onun için bulunduğunuz makamda tek amacınız üyelerinizin sorunlarını anlatmak. İlgili icra makamlarına iletmek. Birliktelik çok önemli. Sizin bölgenizde kuracağınız birliktelik çok önemli. Sonuna kadar müzakere edeceğiz. Sonra ortak kararda Başkan’ın yanında bir ve beraber olacağız. Birlikte rahmet ve bereket ayrılıkta azap var. Kavga etmeyeceğiz. Bir olursak kazanırız. Hiç tek başına göç eden kuş gördünüz mü? Hep birlikte göç ederler. Sıkıntı halinde hep beraberiz ama biraz rahatladı mı bu kayboluyor. Bunu yapmamalıyız. Neyi yapıp neyi yapamayacağınızı iyi bilmeniz lazım. Bunu bilirseniz görevinizi hakkıyla yapmış olursunuz. Üyeleriniz için haklarını neler yapabileceklerini öğrenip onlara anlatmalısınız.”

 Gelecekten umutlu olduğuna işaret eden M. Rifat Hisarcıklıoğlu, tüccar ve sanayicinin asla umutsuz olamayacağı dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, “Eğer umudumuzu kaybedersek ertesi sabah dükkânın kapısını açamayız. Birbirinizi asla ötekileştirmeyin. Sizden bir özel ricam; ne olur kızlarınızı yanınızda girişimci olarak yetiştirin. Gençleri girişimcilik konusunda destekleyin. Unutmayın zenginliğin yolu girişimcilikten geçer” diye konuştu.

Seminere ilişkin görüşlerini açıklayan Soma TSO Başkanı Doğan, sorunların ve önerilerin istişare edildiği üç gün süren seminerin bu yönde çok verimli geçtiğini, seminerde TOBB’un yapısı, faaliyetleri, devletimizin desteklediği projeler ve kişisel gelişim konularında önemli bilgilendirme yapıldığını ifade etti.  Toplantı sonrasında R. Hisarcıklıoğlu ile bir araya gelen başkanlar taleplerini iletttiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*