SOMA TSO, SOMA KOLİN DENİŞ MADEN İŞLETMESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Soma Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nüvit Iğnak, Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan, Meclis üyesi Kamil Altınbaş ve Yönetim Kurulu üyeleri Abdullah Köroğlu ve Murat Süer, Kolin Şirketler Grubu bünyesinde kurulan Soma Kolin Termik Santrali’ne kömür tedarik eden Soma Kolin Deniş Maden İşletmesi’ni ziyaret etti.

Ziyarette, Soma Kolin Deniş Maden İşletmesi Kömür Temin Direktörü Bilal Kul, Hidrogen A.Ş. İmza Yetkilisi Tayfun Seyhan ile birlikte çalışmalarda gelinen son durumu aktararak Soma Kolin Termik Santrali’nin kömür ihtiyacını karşılayan ve şuan itibariyle 350 kişiye istihdam sağlayan Soma Deniş Maden İşletmesi hakkında bilgi verdi.

2016 Mayıs ayında üretime başlayan dört kömür sahasına sahip Maden İşletmesi’nin sadece Deniş sahasında santralin ihtiyacını yaklaşık 19 yıl karşılayacak kömür rezervi bulunduğunu belirten Kul, “Madencilik faaliyetlerine başlandı. Biz santrale endeksliyiz. Yapılan çalışmalar santrale paralel olarak devam etmektedir. Bu süreçte üretilen kömürler oluşturulan stok alanında stoklanmaktadır. Stoklanan kömürün üstü kil tabakası ile kaplanmaktadır. Bu şekilde kömürün yanma riskini ortadan kaldırıyoruz. Şu ana kadar açık ocak maden çalışmalarında 2,5 milyon ton kömür üretimi sağlandı” dedi.

153 milyon tonluk kömür rezervli yıllık ise 4.4 milyon ton rezerv sağlayan işletmenin üretilen kömürleri, 13 km uzunluğundaki son sistem bant ile santrale taşınacak.

Ziyaretin sonunda Soma TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan, Kömür Temin Direktörü Bilal Kul ve İmza Yetkilisi Tayfun Seyhan’a çalışmalarında başarılar dileyerek teşekkürlerini iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*