SOMA TSO, MCBÜ – AKÜM PROJESİ İMZA TÖRENİNE KATILDI

Manisa Teknokent ile Zafer Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda geliştirilen “Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi (MCBÜ-AKÜM) Güdümlü Projesi” ile “Manisa Teknokent-Vestel İş Birliği ve Destek Protokolü” imza töreni, 6 Haziran 2018 tarihinde MCBÜ Rektörlüğünde gerçekleştirildi.

Projenin ortaklarından biri olan Soma Ticaret ve Sanayi Odası olarak imza törenine Soma TSO Meclis Başkanı Nüvit Iğnak, Genel Sekreter Canan Copkıran ve Oda personeli Tufan Melen katıldı.
Törende ilk konuşmayı yapan Zafer Kalkınma Ajansı Program Birimi Başkanı Erce Şengül, “Projemizin iki önemli hususu var. Birincisi, Türkiye’de tasarım aşamasından başlayarak uygulama ve eğitim boyutlarını da içerisine alan ilk merkezini kuruyoruz. Türkiye’de bunun bir örneği yok. İkinci nokta ise, aşamalı bir şekilde tasarlamış olduğumuz daha büyük ölçekteki bir savunma sanayisi projemizin özellikle tasarım ve prototip aşamasını da içeren bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu güdümlü proje konsepti asınla, bizim 23 milyon liralık bütçeden oluşan bir proje. Bunun ilk boyutu olan tasarım ve prototipleşme boyutu yani MCBÜ-AKÜM olarak adlandırılan tesisin uygulama aşamasına geçiyoruz. İkinci aşamada ise 2-3 ay sonra asıl büyük projemiz olan MASTEK’in de imza törenini gerçekleştireceğiz” dedi.

MCBÜ-AKÜM Merkezi ile sanayicinin Endüstri 4.0’ı artık kitaplarda okumayacağını dile getiren Şengül, “Şu anda dünyanın gündeminde Endüstri 4.0 veya Sanayi 4.0 var. Türkiye’deki ilk ve tek akıllı mini fabrikayı, yani kendi kendine işleyebilen insansız mini bir fabrikayı Manisa’ya kuracağız. Manisalı sanayicimiz artık Endüstri 4.0’ı kitaplardan, internetten okumayacak. Bizzat MCBÜ’ye gelecek Endüstri 4.0’ın uygulamaları, faydaları nelerdir kendi gözüyle görecek ve kendi altyapısını da buna uygun bir şekilde dönüştürebilecek. Özellikle ileri teknolojilerle rekabet şansımızı da oldukça artıracak” dedi.

Merkez bünyesinde kurulacak insansız akıllı mini fabrika ile Türkiye’de üretilmeyen 4 ayrı prototipleri üreteceklerini söyleyen Şengül, “Yüksek hızlı turbo blower, mikrokanal buharlaştırıcı ve yoğunlaştırıcı, organik rankine çevrimi ve faz dizinli radar soğutma sistemleri prototipleri geliştireceğiz. Bu ürünler şuan bizim ülkemizde üretemediğimiz, dışa bağımlı olduğumuz ürünler. Oldukça katma değerli, üretebilirsek dışa bağımlılığımız azaltacak ve hatta ihraç edebileceğimiz potansiyel ürünler olduğu için ticarileştirilebilir prototiplerini proje kapsamında üreteceğiz. Böylece klasik araştırma merkezlerinden ayıran en önemli unsur olacak” dedi.
Merkezin bütçesinin 6.5 milyon lira olduğunu dile getiren Şengül, bunun 4 milyon 875 bin lirasını Zafer Kalkınma Ajansı’nın, 1 milyon 625 bin lirasını ise MCBÜ Teknokent’in karşılayacağını dile getirdi. Ayrıca, Teknokentin karşılayacağı miktarın 1 milyon lirasının ise Vestel Elektronik A.Ş. tarafından karşılanacağının ifade etti.
Destek veren firmanın Genel Müdürü Murat Sarpel ise Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek, “2017 yılında 1100’ün üzerinde patent başvurusuyla Türkiye’nin açık ara patent şampiyonu olduk. Hatta bu başvurular ile Avrupa’nın en büyük ilk 50 patent başvurusu yapan firmasından biri olduk” dedi.

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi ise projenin hem Türkiye için hem Manisa için önemli bir değer olduğunu belirterek, “Özellikle Türkiye’nin teknolojideki dışa bağımlılığının yok edilmesi, ortadan kaldırılması ve Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi, küresel arenada kendisine yöneltilen kuşatmaları, tehditleri kırabilmesi için aynı zamanda önemli bir proje” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Güvençer, Rektör Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz ve Teknokent Genel Müdürü Aktaş tarafından MCBÜ-AKÜM’ün protokolü imzalandı. Ardından Çelebi ve Sarpel, merkezin kurulmasında destek protokolüne imza atıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*