[:en]SOMA TSO VISITED DIRECTORATE DIRECTORATE[:tr]SOMA TSO, ELİ MÜESSESE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ ZİYARET ETTİ[:]

[:en]In the summer, due to difficulties in production and sales of coal, ELİ Manager Assistant Manager Ali Ulu was visited.
Ziyarete Soma TSO Chairman Hakan Işık, Soma TSO Board Member and Soma Coalition Association President Nadirhan Fast, Soma TSO Parliament Vice Chairman Kemal Çamzeybek, Second Co-Chairman of the Coalition Society Hasan Serbest, Board Member of Kömürcüler Association Fikret Eren and Member of the Association Erdal The plane joined. ELİ Marketing Sales Branch Director Faruk Kurt and Burhan Karabaş were present at the visit.
During the visit, it was mentioned that the 50% and 40% cuts made in the timetables in July and August, the necessity of making them in these months, and the terms promised for winter months will be given more comfortably. Sayın Ulu; “In the months or winter months to make deductions to the table with the administrative staff and we decided to cut in the summer months. We have made this decision in the winter to deal with dealers and coal problems. Prior to this, we had consultation with Soma TSO Chairman Hakan Işık and Coal Club Association President Nadirhan Fast. We had reached consensus with the way it was practiced. We want to give our dealers full term in the winter months. Our work is in this direction. ”
During the visit which also mentioned the low production in Demir Export A.Ş. He was told that he had difficulties in the production of the firm, that these troubles were tried to be solved and that he would come to the desired level in terms of production as soon as possible.
In the direction of limited opportunities, it was also appropriate in summer for the application of more convenient coal in winter, but it was concluded with mutual thanks thanks to the request of providing full term in winter.
We would like to thank Mr. Ali Ulu for his hospitality.cc826bb5-a9fe-4491-a0bc-eb031f1ddb3d[:tr]Yazın yaşanan kömür, üretim ve satış sıkıntısı sebebiyle ELİ Müessesesi Müdür Yardımcısı Ali Ulu makamında ziyaret edildi.
Ziyarete Soma TSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Işık, Soma TSO Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Soma Kömürcüler Derneği Başkanı Nadirhan Hızlı, Soma TSO Meclis Başkan Yardımcısı Kemal Çamzeybek, Kömürcüler Derneği ikinci Başkanı Hasan Serbest, Kömürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Eren ve Dernek üyesi Erdal Uçak katıldı. ELİ Pazarlama Satış Şube Müdürlüğü personeli Faruk Kurt ve Burhan Karabaş da ziyarette hazır bulundu.
Ziyarette Temmuz ve Ağustos aylarında terminlerden yapılan %50 ve %40 kesintilerin, bu aylarda yapılmasının gerekliliğinden ve kış aylarına taahhüt edilen terminlerin daha rahat bir şekilde verileceğinden bahsedildi. Sayın Ulu; “Bu aylarda mı yoksa kış aylarında mı kesinti yapılması hususunu idari personelle masaya yatırdık ve yaz aylarında kesilmesine karar verdik. Kışın bayi ile kömür konusunda sıkıntı yaşamamak için bu kararı aldık. Öncesinde Soma TSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Işık ve Kömürcüler Derneği Başkanı Nadirhan Hızlı ile istişare yapmıştık. Uygulanan şekli ile fikir birliğine varmıştık. Bayilerimize kış aylarında terminlerini tam olarak vermek istiyoruz. Çalışmalarımız bu yönde.” dedi.
Demir Export A.Ş.’de yaşanan üretim düşüklüğüne de değinilen ziyarette; Firmanın üretiminde sıkıntılar yaşandığı, bu sıkıntıların giderilmeye çalışıldığı ve en kısa sürede üretim açısından istenen seviyeye geleceği söylendi.
Kısıtlı imkânlar doğrultusunda kışın daha rahat kömür alabilmek adına yapılan uygulamanın yaz aylarında da uygun olduğu ama kışın terminlerin tam olarak verilmesinin sağlanması istenerek ziyaret karşılıklı teşekkürlerle sona erdi.
Misafirperverliği izin Sayın Ali Ulu’ya teşekkür ederiz.cc826bb5-a9fe-4491-a0bc-eb031f1ddb3d[:]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*