SOMA TSO, DİYARBAKIR’DA TOBB AKREDİTASYON ÇALIŞTAYINA KATILDI

17-18-19 Ekim 2019 tarihleri arasında Diyarbakır’da ilk kez düzenlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Akreditasyon Çalıştayı, 269 Oda/Borsa Genel Sekreterleri ve Akreditasyon sorumlularını Diyarbakır’da bir araya getirdi.

Çalıştaya, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Canan Copkıran ve Genel Sekreter Yardımcısı ve Akreditasyon sorumlusu Fatih Dövücü katıldı.

Ev sahipliğini Diyarbakır Ticaret Borsası ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı çalıştayın açılış konuşmasını TOBB Yönetim Kurulu üyesi Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil yaptı.

Yeşil, açılış konuşmasında; “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kadim Kentimiz Diyarbakır’ımıza hoş geldiniz. Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yürütülen Akreditasyon sisteminin oda ve borsalarda kalite bilincinin yerleşmesine, yükselmesine ve iş dünyası nezdinde saygınlığının artmasına katkı sunmaktadır” dedi.

8 farklı konu başlığıyla gerçekleşen çalıştayın ikinci gününde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı. Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın manevi kültürün sağlam kalesi ve medeniyetler şehri olduğunu söyledi.

Akreditasyon konusunun önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Kendimizi devamlı yenilemek ve geliştirmek zorundayız. Kurumsal bir yapıya kavuşmalı, profesyonel şekilde çalışmalıyız. İşte akreditasyon sistemi bize bu konuda en iyi yol haritasıdır. TOBB yönetimi olarak bu işe verdiğimiz önemin bir göstergesi de sistemi ve kriterleri sürekli revize etmemiz. Daha objektif ve daha verimli olabilmek adına; denetimler, ziyaretler ve eğitimlere ayırdığımız kaynağı hep artırıyoruz. Sistemi devamlı geliştirip, daha iyi hale getiriyoruz” dedi.

 Konuşmasında Marka illerin, ilçelerin temelinde marka olan Oda-Borsalar’ın olduğunu anlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Şehrinizi marka yapmak üzere, liderliği de sizler üstlenecek, camiamıza, girişimcilerimize rehberlik edeceksiniz. İllerdeki, ilçelerdeki tüm paydaşları bir araya toplayarak onları harekete geçireceksiniz. Bu noktada, hizmet kalitesini daha da artırmak için, üyelerimizin, firmalarımızın taleplerini, ihtiyaçlarını toplamaya devam etmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Yurt dışında da Türkiye’deki oda borsa sisteminin örnek alındığını anlatan TOBB Başkanı, “Alman Odalar Birliği Başkanı bize misafir oldu ve dedi ki bizim sizden öğreneceğimiz çok şey var” ifadesini kullandı.

Standartları daha da yükseltmeleri gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Başardık diye durmak da yok Zira artık dünyada sadece ülkeler markalaşmıyor. İller, hatta ilçeler marka haline geliyor, rekabette öne çıkıyorlar. İlin, ilçenin kanaat önderleri sizlersiniz. Marka illerin, ilçelerin temelinde marka olan Oda-Borsalar vardır. Şehrinizi marka yapmak üzere, liderliği de sizler üstlenecek, camiamıza, girişimcilerimize rehberlik edeceksiniz. İllerdeki, ilçelerdeki tüm paydaşları bir araya toplayarak onları harekete geçireceksiniz. Bu noktada, hizmet kalitesini daha da artırmak için, üyelerimizin, firmalarımızın taleplerini, ihtiyaçlarını toplamaya devam etmemiz lazım. Bizden daha fazla nasıl hizmet bekliyorlar, bunu görmemiz lazım. Camiamıza yakışan kalitede ve aktif çalışan kurumlar olmamız lazım” dedi.

Çalıştaya ilişkin açıklamasında, oda/borsaları birbirine yaklaştıran akreditasyon sisteminin üyeye hizmet noktasında kaliteyi artırmasına vurgu yapan Soma TSO Genel Sekreteri Canan Copkıran, “Öncelikle çok sayıda medeniyeti bir arada yaşatan ülkemizin çok kıymetli şehri Diyarbakır’da, diğer Oda/Borsa temsilcileri ile bir araya gelmekten memnuniyet duyduk. Özenle bizleri ağırlayan Diyarbakır Ticaret Borsası ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na misafirperverlikleri için teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*