SOMA TSO, BASIN MENSUPLARI İLE KAHVALTIDA BULUŞTU

Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan, Meclis Başkanı Nüvit Iğnak, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Analı, Yönetim Kurulu Üyeleri Damla Özlen, Murat Suer, Disiplin Kurulu Başkanı Mahir Sönmez, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Hasan Gündoğan ve Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri Betül Eren, Didem Bozdemir ve Emine Duran, Soma ve Kırkağaç’ta faaliyet gösteren Basın Mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi.

Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan “Bugün bizleri kırmayıp geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim.”dedi.

Başkan Doğan, Basın Mensuplarına yaptığı açıklamalarda Soma Organize Sanayi Bölgesi’nin Soma için önemine değinerek şunları söyledi:

Soma OSB için odamıza bekliyoruz !!!

Soma Organize Sanayi Bölgesi’ndeki son gelişmelerden sonra artık altyapı ihale sürecine giriliyor.

Biz Soma Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Soma ve Kırkağaç’ta faaliyet gösteren ve Organize Sanayi Bölgesi’nde yer tahsisiyle ilgili talepte bulunmak isteyen firmalar, odamıza gelerek başvuru süreciyle ilgili bilgi alabilirler.

04.02.2020 tarihinde Manisa ve ilçeleriyle ilgili sorunların görüşüldüğü ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen Manisa ve ilçeleri İstişare toplantısında, Sayın Başkanımıza Soma Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bu ihale sürecinin hızlandırılması için destek istedik ve dosyamızı sunduk.

Tamamen ekonomisini kömüre dayamış olan Soma’mızda, artık kömürün yanında üretim ekonomisine geçilmesi şarttır. Son dönemlerde Termik Santral ile ilgili yaşadığımız problemin Soma için doğuracağı sıkıntı boyutu ortadadır. Bu yüzden artık imalat, üretim kültürünün Soma’ya yerleşmesi gerekmektedir. Bunun yolu da Organize Sanayi Bölgelerinden geçmektedir.

Bölgemize olan talepler gelecek için umut vermektedir. Ancak yatırımcı; netlik ister, yapacağı yatırımla ilgili kesin veriler ister. Şu anda altyapı ihalesinin kesinlikle sonuçlanması gerekmektedir.

Biz de Soma Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Sayın Başkanımızdan bununla ilgili desteklerini istedik. 2020 yılı içinde yapılması planlanan bu programın yılın ilk yarısı itibariyle sonuçlanmasını istiyoruz…

Soma Ticaret ve Sanayi Odası’yla beraber Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis heyetin içinde bulunan Manisa Valiliği, Soma Belediyesi,  Elektrik Üretim A.Ş. ve Türkiye Kömür İşletmeleri’nden de bu sürecin hızlanması için yaptıkları çalışmaların da en kısa zamanda sonuçlanacağını düşünüyoruz.

Sonuç olarak öncelikle yöremizdeki yatırımcılara sesleniyoruz !

Sizleri odamıza bekliyoruz. Çünkü bizim elimizdeki en büyük destekçimiz siz yatırımcılarımız olacaktır.

Üyelerimizin sorunlarını her zaman dile getiriyoruz !!!

Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cem Doğan; “Soma Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize sık sık ziyaretler düzenleyerek çeşitli istişarelerde bulunuyoruz. Sorunlarını katıldığımız toplantılarda dile getiriyoruz. Bunların bazılarını burada anlatmak gerekirse;

 • Esnaflarımızın firma ve kurumlardan alacaklarıyla ilgili ödemelerin daha düzenli ve hızlı şekilde yapılması, özellikle taşeron firmalarla çalışmalarda ana firmanın veya kurumun garantörlüğünü istiyoruz.

 

 • Soma Kömürleri A.Ş.’den tazminat alacakları olan işçilerin ödemesi yapılmaya başlanmış, bunun yanında yaklaşık bir seneden beri koşturduğumuz esnaf alacaklarının da ödenmesini istiyoruz.

 

 

 • Son dönemlerde düşen kredi faiz oranlarıyla beraber, özellikle gayrimenkul piyasasında bir hareketlilik göze çarpmaktadır. Uzun zamandan beri ellerinde stoklarla bekleyen müteahhit üyelerimiz, faizlerin aşağıya çekilmesiyle beraber, bu stoklarını eritmeye başlamışlardır. Bu faiz oranlarına devlet bankalarının yanı sıra özel bankaların da destek vermesini istiyoruz. Ayrıca bu dönemde tapu harcı oranlarının da düşürülerek bu sürece destek verilmesini istiyoruz.

 

 • Vergi oranlarının yüksekliği sınırlı kazançların oluştuğu üyelerimizde büyük bir yük oluşturmaktadır. Bu yüzden, vergi oranlarının makul bir düzeye çekilmesi ve peşin vergi gibi vergilerin kaldırılması gerekliliğini savunuyoruz.

 

 

 • Türkiye’de ilk defa odaların baskılarıyla gerçekleşen kredi kartı alışverişlerinde komisyon oranı için tavan uygulamasına geçilmiş ve %1,60 olarak belirlenmiştir. Ancak bu oran bugün için yüksek kalmış ve yapılan görüşmelerle bu oranın %1 seviyesine indirilmesi istenmektedir.

 

 • Faiz oranlarındaki düşüşle beraber kredilerin güncellenmesi özellikle ticari hayat için vazgeçilmez bir gerçektir. Ancak, bankaların kapatma komisyon oranları çok yüksek olup, bu oranların sıfırlanmasını istiyoruz. Yüksek faizlerle yeteri kadar zor durumda kalan üyelerimize bir de yüksek komisyon oranları yansıtmayalım. Kredi Garanti Fonu ile kullanılmış kredilerde ise kapatma komisyonu kesinlikle alınamaz. Bununla ilgili üyelerimizden herhangi bir masraf istenmesi durumunda odamıza müracaat etmelerini istiyoruz.

 

 

 • Bankalardan kredi talepleri, üyelerimizin daha önceleri yaşadığı ödeme sıkıntıları yüzünden geri çevrilmektedir. Bu yüzden genel bir ticari sicil affının çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca daha önceleri çıkarılan ticari sicil afları olmuş, biz de bankalardan bu sicil aflarına uymasını bekliyoruz.
 • Elektrik faturalarının en temel bileşeni enerji bedelidir. Enerji maliyetlerinin düşmesi halinde bu bedelin faturalarda düşürülerek, yurttaşlara indirim olarak yansıması sağlanmalıdır. EPDK`nın yayımladığı yeni tarifeye bakıldığında tüm grupları için bir önceki tarife dönemine göre enerji bedelinde farklı oranlarda indirim yapıldığı görülmektedir. Alçak gerilimden enerji alan sanayi abonelerine uygulanan enerji bedeli yüzde 3,3 azaltılırken, ticarethanelerde yüzde 3,8, meskenlerde yüzde 5,6, Şehit Aileleri ve Muharip Malul Gazilere uygulanan tarifede yüzde 10,4, tarımsal sulamada yüzde 3,5 indirim yapılmıştır.

 

 

 • Enerji bedelinde farklı oranlarda yapılan indirimler, dağıtım bedeline ise tüm tarife grupları için yüzde 10,6 zam yapılarak, yok edilmiştir. Fatura toplamının bir önceki dönemle aynı kalması sağlanarak, enerji maliyetlerindeki düşüşün yurttaşlara yansımasına engel olunmuştur.

 

 • Müteahhitlerin yaşadığı en büyük sıkıntı kendilerinden Alt Yapı İşlemleri katkı payı adı altında daire başına alınan ücrettir. Bu ücret müteahhitlerin belini ciddi anlamda bükmektedir. Söz konusu ücret müteahhitlerden tahsil edilmesine rağmen alt yapı ile ilgili Belediyece herhangi bir çalışma yapılmayıp, müteahhitler kendi imkânları ile alt yapıyı yapmaktadırlar. Bu payın kaldırılmasını eğer alınıyorsa da bu hizmetin verilmesini istiyoruz.

 

 

 • Yapı denetim çalışmalarında yapılan değişiklik ile ilgili olarak Yapı Denetim firmaları havuzundan gelmektedir. Soma’daki müteahhitler, Soma dışından gelen yapı denetim firmasıyla çalışmak zorunda kalıyor ve bu da işin akışını oldukça yavaşlatıyor ve inşaat teslim süresini uzatıyor. Firmanın buraya gelmesi oldukça sıkıntılı oluyor. Bizler yine kendi ilçemizdeki yapı denetim firmalarıyla çalışmanın daha sağlıklı olacağını, belli bir taahhüt altına giren müteahhit üyelerimizin de sıkıntısının giderileceğini düşünüyorum.

 

 • Ayrıca, inşaatların bitiminde şantiye elektriğinin kapatılması ve bireysel aboneye dönme aşamasının daha makul bir süreye çekilmesi; bu aşamada yapılacak kontrolün makine, teçhizat sıkıntısından dolayı sürenin uzamadan yapılabilmesi için gerekli yatırımın firma tarafından yapılması hem müteahhitleri hem de Soma Gediz çalışma sistemini rahatlatacaktır.

 

 

 • Galericilerle, Soma Belediyesi yetkililerinin de bulunduğu çeşitli dönemlerde toplantılar gerçekleştirdik. 100.000 üzeri nüfuslu şehirlerde galericiler sitesi olmak durumundadır. Geçici ruhsatlarla idare eden galerici esnaflarımıza yer temini için belediyemiz ile görüşülmüştür. Kendilerinden en kısa zamanda bizlere bir yer göstermelerini bekliyoruz.

 

 • Küçük Sanayi Sitesi artık fiziken bitmiştir. Buradaki esnafımız da daha geniş ve rahat çalışma şartlarının olacağı bir yer istemektedir. Burada en büyük görev Soma Belediyemize düşmektedir. Oda olarak talebimizi Soma Belediyesi’ne ilettik. Bir an evvel burasının en az 2 kat büyüklüğünde bir yer için çalışmaların başlaması gerekmektedir.”

 

Diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*