[:en]PRESS RELEASE[:tr]BASIN AÇIKLAMASI[:]

[:en]Soma Commerce and Industry Chamber Chairman Hakan Light, our county Political Parties Organization President and attended by NGO Chairman “pondering against shocks and to live in brotherhood with each other all sections of society and to take precautions against provakosyon” attended the press conference held on.
the explanation made by the Mayor Hasan ERGENE, “Yes, we would like to thank you all for coming members of the press here. All of our Soma here can say. All Soma people of all political views of all the civil society representing the sector, political parties, our district head all welcome. Thank you to all my president for coming to our meetings. our country especially Friday evening in the last few days had a very bad day. we live in this deeply affected coup attempt all of us and shook. one heart in the face of this low interference Soma that is that which is pleasing acted as a single fist. Oneness and he showed solidarity of the whole world. Dear all Soma people on our call to President no matter what political views they all come together. Government gathered in front of the square and it exhibits a steady march against flagrant interference dealer. bne I thank everyone who contributed to this stance. Such movements will never find support for dimming the future of the Turkish nation and showed the face of the national will. Since then, Soma Cengiz Topel people gathered in the square to watch by merely continues to democracy. We have shown that the kind people, we are with our state. We never accept the management of a military coup junta. We always stand till the last drop of our trust in the righteous. “.13738122_1000200733381324_3198135398950468668_o[:tr]Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Işık, ilçemiz Siyasi Parti Teşkilat Başkanları ve Sivil Toplum Örgütleri Başkanlarının da katıldığı “Darbelere karşı durulması ve toplumun her kesimin birbiri ile kardeşçe yaşaması ve provakosyona karşı önlem alınması” konulu yapılan basın toplantısına katıldı.
Belediye Başkanımız Hasan ERGENE yapmış olduğu açıklama da;” Evet değerli basın mensupları buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ederiz. Soma’mızın tamamı burda diyebiliriz. Bütün Soma halkını, bütün siyasi görüşlerin, bütün sivil toplum kesimlerini temsil eden, Siyasi parti ilçe başkanlarımız hepiniz hoşgeldiniz. Toplantımıza geldiğimiz için bütün başkanlarıma teşekkür ederim. Ülkemiz çok kötü günler yaşadı son bir kaç gün içinde özellikle cuma akşamı. Yaşadığımız bu darbe girişimi hepimizi derinden etkiledi ve sarstı. Sevindirici olan şudur ki Soma bu alçak girişimin karşısında tek yürek tek yumruk olarak hareket etti. Birliğini ve beraberliğini bütün dünyaya gösterdi. Sayın Cumhurbaşkanımız çağrısı üzerine bütün Soma halkı hangi siyasi görüşten olursa olsun hepsi bir araya geldiler. Hükümet meydanın önünde toplandılar ve bu alçakça girişime karşı kararlı bir yürüyüş sergilediler. Bu duruşa katkıda bulunan herkeze bn teşekkür ediyorum. Türk Milleti gösterdi ki geleceğini karartmaya yönelik ve milli iradenin karşısında bu tür hareketler asla destek bulmayacaktır. O günden bugüne Soma halkı Cengiz Topel meydanında toplanmak süretiyle demokrasi nöbetine devam etmektedir. Biz Tür milletinin, devletimizin yanında olduğumuzu gösterdik. Bir Askeri darbeyi cunta yönetimini asla hiçbirimiz kabul etmiyoruz. Her zaman dimdik karşılarında kanımızın son damlasına kadar dururuz.” dedi.13738122_1000200733381324_3198135398950468668_o[:]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*