FİYAT İSTİKRARI SAĞLANMALI !

Son dönemlerde ekonomimizde çok hareketli günler geçiriyoruz. TL’deki değer kaybı, dövizin her gün yükselişi ve enflasyon.

Buna baktığımızda ekonomide en önemli unsur olan fiyat istikrarını sağlamak maalesef imkânsız hale gelmiştir.

Ekonomide en önemli faktör fiyat istikrarıdır. Bir malın uzun vadede alış veya satış fiyatının stabil kalabilmesi en önemli unsurlardan biridir. Bu dönem enflasyon etkisiyle yaşadığımız çok hızlı değişimler bir an önce sabitlenmeli ve istikrara kavuşmalıdır.

Üretici veya satıcı, ürettiği veya sattığı malı, yarın aynı fiyattan yerine koyamama endişesiyle tedbirlerini almaya başlamıştır. Bu da ticari hayatı olumsuz etkilemeye başlamıştır.

Maalesef ki bu dönemde firmalar bağlantılarını iptal etmeye ve vadeleri kapatma yoluna gitmeye başlamışlardır.

Bunun için diyoruz ki; dövizden dolayı girdi maliyetlerinin bu kadar yükseldiği dönemde, en azından bir yerde fiyatlar sabitlenmeli ve piyasalar buna alışmalıdır. Tabii isteriz ki; bu sabitlenen fiyatlar geri gelerek olsun. Çünkü tüketicinin alım gücünün de bu fiyatlamayı onaylaması ve alışverişini yapabilmesi önemlidir. Bu da ticari hayatın devamı için olmazsa olmazıdır.

Bunun için de en önemli önceliğimiz; enflasyonun kontrol altına alınması gerekmektedir.

Sonuç olarak bir an önce bütün dünyada devam eden mal tedarik sorunlarının çözülerek daha öngörülebilir bir fiyatlamanın olacağı günlere kavuşmalıyız ki yatırımcılarımız da en azından faizlerin aşağı geldiği bu dönemde ileriyi daha rahat görebilsin ve yatırımlarına devam edebilsin.

 

Saygılarımla,

Cem DOĞAN
SOMA TİCARET VE SANAYİ ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*