[:en]PRESIDENT IŞIK, TOBB ETU GRADUATION CEREMONY[:tr]BAŞKAN IŞIK, TOBB ETÜ MEZUNİYET TÖRENİ’NDE[:]

[:en]

TOBB ETU 2016-2017 academic year graduation and 2017-2018 academic year opening ceremony was held.
The ceremony was attended by Soma Chamber of Commerce and Industry Chairman Hakan Işık.

Hisarcıklıoğlu said that in TOBB, he said that they are happy that they have brought such an education to Turkey.
 
Stating that there is a strong relationship between the richness of the country and the level of education, Hisarcıklıoğlu said, “In my opinion, contemporary university is the most productive factory that will make a nation rich and it is the greatest service made to the country to invest in education. Thankfully today we are giving the tenth semester graduates of our university. I heartily congratulate all my graduating brothers and sisters. she said.
 
Hisarcıklıoğlu stated that the university gave three semesters in one year and stated that the students recognized both business world and the business world and introduced themselves. Hisarcıklıoğlu stated that more than two companies are included in the system of the mentioned model and said, “Our graduates are starting their first jobs with a year of work experience. They are one step ahead of their competition and this new educational system we have brought to our country has begun to receive the fruits of Allah. about one of our graduates, immediately, finds a job in a month. ” she said.
 
Pointing out that foreign language education is also important in TOBB ETÜ, Hisarcıklıoğlu expressed that students have taken TOEFL documents without completing their studies. Hisarcıklıoğlu, who describes students not to die from the difficulties they will face in life, has the following recommendations:
 
“Mustafa Kemal Ataturk, the founder of our country, said,” All hope is youthful. “Do not say early for any targets, you see, Fevzi Çakmak Pasha, the oldest 43-year-old commander of the War of Independence, defeated seven defeats and succeeded the War of Independence Pasha was a young soldier in his early 30s, never run away from taking the initiative, dream up, target and work hard, do not be afraid to make mistakes, do not be afraid to make mistakes. There is no miracles behind any success. “There is a dream and a determination to go to that dream”
 
Hisarcıklıoğlu stated that the Technology Center, founded five years ago in the university, has all kinds of equipments that can make R & D work in order to produce technology. Hisarcıklıoğlu said that “Technology Center has the largest water testing and design center in the world, Our biomechanical laboratory, which is set up in this center, serves 18 countries and 42 different universities and nearly 200 companies have benefited from the laboratories in our center. ” He spoke in the form of.
 
TOBB ETU Rector Prof. Dr. Adem Sahin also said that the world of business has raised leaders, entrepreneurial and innovative students by considering the needs and global competition conditions.
[:tr]

TOBB ETÜ 2016-2017 eğitim öğretim yılı mezuniyeti ile 2017-2018 akademik yıl açılış töreni gerçekleştirildi.
Törene Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Işık da katıldı.

Hisarcıklıoğlu, törende yaptığı konuşmada, TOBB olarak böyle bir eğitim yuvasını Türkiye’ye kazandırdıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Ülkenin zenginliğiyle eğitim düzeyi arasında güçlü bir ilişki olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Benim gözümde çağdaş üniversite bir milleti zengin edecek en verimli fabrikadır. Eğitime yatırım yapmak ülkeye yapılan en büyük hizmettir. Çok şükür bugün üniversitemizin onuncu dönem mezunlarını veriyoruz. Bu büyük ailenin Mütevelli Heyet Başkanı olarak tüm mezun kardeşlerimi ve aileleri yürekten kutluyorum. Aramıza yeni katılan öğrenci kardeşlerime hoş geldiniz diyorum.” diye konuştu.

Üniversitenin bir yılda üç dönem eğitim verdiğini aktaran Hisarcıklıoğlu uygulanan modelle, öğrencilerin hem sınıfta hem sahada bulunarak iş dünyasını tanıdığını ve kendilerini tanıttıklarını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, iki binden fazla firmanın söz konusu modelin sistemine dahil olduğunu belirterek, “Bizim mezunlarımız ilk işlerine bir yıllık iş tecrübeleriyle başlıyorlar. Rakiplerinin bir adım önünde oluyorlar. Ülkemize getirdiğimiz bu yeni eğitim sisteminin, Allah’a çok şükür meyvelerini almaya başladık. Bizim öğrencilerimizin iki mezunumuzdan yaklaşık biri, hemen, bir ay içinde iş buluyor.” diye konuştu.

TOBB ETÜ’de yabancı dil eğitimine de önem verildiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, öğrencilerin okulu bitirmeden TOEFL belgelerini aldıklarını dile getirdi. Öğrencilere hayatta karşılaşacakları zorluklardan yılmamalarını anlatan Hisarcıklıoğlu şu tavsiyelerde bulundu:

“Ülkemizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, “Bütün ümidim gençliktedir” demişti. Hiçbir hedef için erken demeyin. Bakınız, Kurtuluş Savaşı’nı veren komutanlardan en yaşlısı 43 yaşında olan Fevzi Çakmak Paşa’ydı. Yedi düvele meydan okuyarak Kurtuluş Savaşı’nı başarıya ulaştıran paşalar 30’lu yaşlarda gencecik askerlerdi. İnisiyatif almaktan asla kaçmayın. Hayal kurun, hedef koyun ve çok çalışın. Başarısız olmaktan, hata yapmaktan korkmayın. Çalışma arkadaşlarıma söylediğim bir şey var, iş olan yerde hata olur. Unutmayın, büyük başarıların arkasında muhakkak başarısızlık ve azim vardır. Hiçbir başarının arkasında mucizeler yok. Hayal ve o hayale giden azim var”

Üniversitede beş yıl önce kurulan Teknoloji Merkezi’nin teknoloji üretmek için Ar-Ge çalışmalarının yapılabileceği her türlü donanıma sahip olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Teknoloji Merkezi’nde dünyanın en büyük su türbini test ve tasarım merkezi var. Milli ve yerli su türbini “Milhes” bu merkezde tasarlanıyor. Burada kurulan biyo-mekanik laboratuvarımız 18 ülkeye hizmet veriyor. Merkezimizdeki laboratuvarlardan 42 farklı üniversite ve 200’e yakın şirket istifade etti.” şeklinde konuştu.

TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Şahin de iş dünyasının ihtiyaçları ve küresel rekabet koşulları dikkate alınarak lider, girişimci ve yenilikçi öğrenciler yetiştirdiklerini söyledi.[:]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*