BAŞKAN DOĞAN, TOBB EKONOMİ ŞURASI’NDA ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ’E KÖMÜRDE YAŞANAN SORUNLARI İLETTİ

Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi Şurası’na katıldı.

 

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası, Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Soma TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cem Doğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’e Soma’nın kömür sorunlarını iletti. Başkan Doğan konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye Kömür İşletmeleri bir bayilik sistemi ile çalışmaktadır. Burada 1000’e yakın sanayicilik yatırımı ve 1000’e yakın kömür iştigali içinde olan firmamız var. Bunlar Türkiye Kömür İşletmeleri’den kömür temin ediyorlar. Fakat bu sene itibariyle sizin de vakıf olduğunuz üzere, burada çok büyük sıkıntılarımız var. Bizim buradaki olayımız şu; bu firmalarımız bu saatten itibaren gerek bu sene gerekse önümüzdeki sene itibariyle Bakanlığımızın TKİ’nin bu bayilik sistemi ile ilgili programını, yapacağı çalışmaları yani Devletimiz özelle iştigaline devam edecek mi yoksa özel firmalarda artık kömür vermeye başladı. Biz onlarla mı irtibata geçeceğiz? Bununla ilgili acil bir açıklama yapılabilirse firmalarımıza da önerilerimizi paylaşmış olacağız.”

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez; “Soma Türkiye Kömür İşletmeleri Bayilik sözleşmesi ile ilgili olarak; doğalgaz fiyatları arttı ona bağlı olarak ithal kömür fiyatları arttı. İç piyasada da daha ucuz olduğu için ciddi bir taleple karşı karşıyayız. Bizim iç piyasada toplam yerli kömür üretimimiz 90 milyon ton civarındadır. Yaklaşık 30 milyon da ithalatımız var. Yerli kömür daha ucuz olduğu için özellikle TKİ’den çok fazla talep geliyor. Bizde vatandaşımız daha ekonomik koşullarda ısınma ihtiyacını gidersin istiyoruz. Çünkü doğalgaz götüremediğimiz yerler var. Buralarda hala kömür ile ısınılıyor. Bununla alakalı tüm şartları da zorluyoruz. Piyasada Türkiye Kömür İşletmeleri’nin kömürü ile özel sektörün kömürü arasında bir fiyat farkı da oluştu. Bunun da farkındayız. Ama serbest piyasa mantığı içerisinde diğerlerine de çok fazla müdahale etme imkânımız yok. Neticede onlar da sizin üyeniz durumunda”. Dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*