[:en]TOBB General Secretaries Information Meeting was held[:tr]TOBB Genel Sekreterler Bilgilendirme Toplantısı yapıldı[:]

[:en]General Secretaries Information Meeting of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey (TOBB) was held in Ankara. Soma Chamber of Commerce and Industry Secretary General Canan Copkiran attended the meeting.
 
Speaking at the meeting, TOBB President M. Rifat Hisarcıklıoğlu said that they are a single family as a mosque of the 81 provinces and 160 cities and they are the only professional organizations representing companies, entrepreneurs from every sector of Turkey.
 
Stressing that TOBB’s power comes from the unity and tightness of each other, Hisarcıklıoğlu said, “Our Union, our power and our activity, is our difference, that is, the difference of this mosque. It separates us from other institutions, is the greatest feature that brings us to the fore, “he said.
 
Hisarcıklıoğlu said, “The responsibility of great power is also great,” he continued:
 
“We have to give the right to the responsibility that is entrusted to us. This is both our legal and moral duty and our responsibility. There is a good word in our Kayseri. They do not look at your reputation, they say. Actually, you guys are the ones who make the flour. If you do successful things, we will succeed. We all increase our strength and reputation. So our task is to equip you with the best information to prepare you for your task in the best way. ”
 
Speaking at the opening of the meeting, TOBB Secretary General Mustafa Saraçöz gave information about the content of the training to the general secretaries participating in the training.

[:tr]Türkiye Odalar ve Borsalar birliği (TOBB) Genel Sekreterler Bilgilendirme Toplantısı, Ankara’da yapıldı. Toplantıya Soma Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Canan Copkıran katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 81 il ve 160 ilçedeki Oda ve Borsa camiası olarak tek bir aile olduklarını belirterek, Türkiye’nin her kesiminden, her sektöründen şirketleri, girişimcileri temsil eden, tek meslek örgütü olduklarını söyledi.

TOBB’un gücünün birliğinden ve birbirlerine sımsıkı kenetlenmiş olmalarından geldiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Birliğimiz, gücümüz ve etkinliğimiz, bizim, yani bu camianın farkıdır. Başka kurumlardan bizi ayrıştıran, bizi öne çıkartan en büyük özelliğidir” dedi.

Hisarcıklıoğlu, “Büyük gücün sorumluluğu da büyük olur” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize emanet edilen bu gücün, sorumluluğun hakkını vermek durumundayız. Bu da bizim hem hukuki, hem de ahlaki görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Bizim Kayseri’de güzel bir söz var. İşin ününe değil ununa bak derler. Aslında işin ununu yapan sizlersiniz. Sizler başarılı işler yaparsanız biz de başarılı oluruz. Hepimizin gücü ve itibarı artar. Bu yüzden bize düşen görev de, sizleri en iyi şekilde görevinize hazırlamak, sizleri en iyi bilgilerle donatmaktır.”

Toplantının açılışında konuşan TOBB Genel Sekreteri Mustafa Saraçöz ise eğitime katılan genel sekreterlere eğitimin içeriği ile ilgili bilgiler verdi.

[:]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*