[:en]SOMA TSO ATTENDED TO INSURANCE WEEK[:tr]SOMA TSO, SİGORTACILIK HAFTASI YEMEĞİNE KATILDI[:]

[:en]3

Akhisar Chamber of Commerce and Industry (ATSO) Chairman Abdurrahman Yilmaz and Parliament President Şenol Ürgüp under the leadership of Insurance Agency Manisa Central and all the districts of the insurance agency gave food to the members.
Soma TSO Parliament Member and Akgün Insurance Business Owner Mehmet Akgün, Soma TSO members Engin Çelik and Özcan Kaçar participated in the Insurance Week celebration dinner given at the Garden Park Restaurant Café.
ATSO President Abdurrahman Yilmaz made the opening speech after the dinner organized by the Insurers Week. Abdurrahman Yılmaz said, “Insurance is founded by Italians in the 14th Century, and after 1822, the insurance branches of the British Insurance Agency owners started their insurance activities in our country and they are growing rapidly with a very serious momentum since the beginning. In recent years, our state has been giving incentives to private insurance in this sense seriously.This event was dealt with very seriously with the Undersecretariat of Treasury, TOBB and many affiliated institutions in order to be able to do this more beautifully. And in their coordination, this sector has gained momentum in a significant sense.M Rifat Hisarciklioglu is very much concerned with three things: one is young entrepreneurs, the other is women entrepreneurs and the other is insurance s. I want to thank all of you because of your participation. ”
Manisa Insurers Association Chairman and TOOB Sector Assembly Member İbrahim Gençoğlu said: “I thank you so much for not leaving us alone these days, and we feel that we are always with you, I thank them for their hospitality.”[:tr]3

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Abdurrahman Yılmaz ve Meclis Başkanı Şenol Ürgüp önderliğinde Sigorta Haftası dolayısıyla Manisa Merkez ve tüm ilçelerde bulunan sigorta acentesi yetkilisi üyelerine yemek verdi.
Garden Park Restoran Kafe’de verilen Sigorta Haftası kutlama yemeğine Soma TSO Meclis Üyesi ve Akgün Sigorta İşletme Sahibi Mehmet Akgün, Soma TSO üyeleri Engin Çelik ve Özcan Kaçar katıldı.
Sigortacılar Haftası dolayısıyla düzenlenen yemeğin ardından açılış konuşmasını ATSO Başkanı Abdurrahman Yılmaz, yaptı. Abdurrahman Yılmaz;” Sigortacılık 14. Yüzyılda İtalyanlar tarafından kuruluyor. Daha sonra 1872 civarında İngiliz Sigorta Acente sahiplerinin farklı şubeleriyle ülkemizde sigortacılık faaliyeti başlıyor. Başladığı günden bu yana çok ciddi bir ivmeyle hızlı bir şekilde büyüyor. Sadece denizcilik anlamında bir sigorta değil daha farklı türevleriyle hayatımıza girmiş vaziyette. Gelişmiş ülkelerin gelişmişlik kriterlerinden bir tanesi de sigortacılığa duyulan önemdir. Son yıllarda devletimiz bu manada ciddi anlamda bireysel sigortacılığa teşvikleri oluyor. Bu yapıyı daha güzele götürebilme adına Hazine Müsteşarlığı, TOBB ve bağlı olduğu bir çok kurumla bu hadise çok ciddi bir şekilde ele alınmış ve onların koordinatörlüğünde bu sektöre ciddi anlamda da ivme kazandırılmıştır. M. Rİfat Hisarcıklıoğlu 3 şeye çok ehemmiyet veriyor. Bir tanesi genç girişimciler, kadın girişimciler ve bir tanesi de sigortacılar. Hepinize katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.”
Manisa Sigortacılar Dernek Başkanı ve TOOB Sektör Meclis üyesi İbrahim Gençoğlu;” Bizleri bugünlerde yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ediyorum. Her zaman yanımızda olduklarını hissettirdiler. Bu misafirperverliklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.[:]