[:en]1345061224_bayram

Despite our sadness that we have lived in the blessed Ramadan month of eleven months, we are in a frustrated joy of meeting a festival as a united nation.
First of all, mercy on our saint martyrs who gave their lives for this homeland, gives patience to their families; We congratulate the families of the martyrs whose rights are unpaid by this occasion.

We wish that the Ramadan festival will bring happiness and peace to the supreme nationality, the Islamic world and all humanity. Nice holidays …[:tr]1345061224_bayram

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayının içerisinde yaşamış olduğumuz üzüntülerimize rağmen birlik olmuş bir ulus olarak bir bayrama daha kavuşmanın buruk sevinci içerisindeyiz.
Öncelikle bu vatan için canlarını vermiş olan aziz şehitlerimize rahmet, ailelerine sabır ihsan ediyor; hakları ödenmez şehit ailelerinin bu vesile ile bayramlarını kutluyoruz.

Ramazan bayramının yüce milletimize, İslam âlemine ve bütün insanlığa mutluluk ve huzur getirmesini temenni ederiz. Nice bayramlara…
[:]