55 yıllık gurur; Soma Ticaret ve Sanayi Odası

23 Eylül 1965 tarihinde kurulan Soma Ticaret ve Sanayi Odası, Soma’nın ekonomi ve sosyal hayatına yepyeni bir bakış açısı getirerek faaliyetlerine başlamıştır.

O günkü ismi ile Soma Ticaret Odası, ilk Yönetim Kurulu toplantısını, Mehmet Kayaalp’in başkanlığında Başkan Vekili Mustafa Tatlı, Yönetim Kurulu Üyeleri Emin Özkaynak, Muzaffer Uyar ve Muzaffer Bozgun katılımı ile gerçekleştirmiştir.

Oda faaliyetlerini Soma Yeni Çarşı içinde İnkılap Sokak’ta bulunan hizmet binasında sürdüren ve üye sayısı 307 olan Soma Ticaret Odası, daha sonraki dönemde, Oda Meclis Başkanı Yusuf İzzettin Günal ile Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gündoğan ve diğer Meclis üyelerinin de maddi katkıları ile 145 milyon Lira (eski para ile)  bedelle bir daire almış, burası apartman içi olduğu için kullanılmamış ama İdman sokakta başka bir adreste faaliyetlerini sürdürmüştür.

2004 yılı Nisan ayında Soma Ticaret Odası’na bir hizmet binası kazandırılması için Oda Meclis Başkanı Erol Gürel ve Yönetim Kurulu Başkanı A.Turgay Büyükkarcı ile yönetim kurul üyeleri gayretleri ile süreç başlatılmış ve İstiklal Caddesi üzerinde şuan kullanılmakta olan hizmet binası arsası alınarak, kat karşılığı müteahhite verilerek yeni hizmet binamız Soma’mıza kazandırılmıştır. 2007 yılında inşaatının tamamlanması ile odamız faaliyetlerini burada sürdürmeye başlamıştır.

1965 yılında Ticaret Odası olarak kurulan odamız, 23 Mart 2004 tarihinde gerçekleştirilen statü değişikliği ile Soma ve Ticaret ve Sanayi Odası olmuş, bu bağlamda Soma ve Kırkağaç bölgesinde faaliyetlerini sürdüren ticaret ve sanayi kuruluşlarına hizmet vermeye başlamıştır.

2004 yılında yapılan bu statü değişikliği ile daha da büyüyen Odamız, 2007 yılında şuan ki hizmet binası inşaatının tamamlanması ile üyelerimize sağlıklı hizmet sunmak, sanayi ve ticaret hayatını ilgilendiren konularda bilgilendirmek ve teknolojiyle yenilikleri yakından takip etmek için gerekli donanım ve iç teşrifatının hazırlanması ile burada faaliyetlerini sürdürmüştür.

Oda hizmet binamızın açılış töreni 2007 yılı Eylül ayında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Statü değişikliği ve yeni Hizmet binasına da geçilmesi ile büyüyen ve gelişen Soma Ticaret ve Sanayi Odası ilk faaliyete başladığı üye sayısını aradan geçen 55 yılda 1700’e yükselmiştir.

Kurulduğu günden beri öncelikli amacı; enerjinin başkenti, emek ve istihdamın kenti Soma ile tarım ve gıda üretimi ile adından söz ettiren Kırkağaç’ta faaliyetlerini sürdüren üyelerinin memnuniyeti ve onların gelişimine katkı sağlamak olan Soma Ticaret ve Sanayi Odası bölgenin ticari ve sosyal hayatında katma değer yaratan bir kurum haline dönüşmüştür.

1965’den bu yana tam 55 yıldır sürekli gelişim, sürekli değişim, sürdürülebilir bir ekonomik hayat anlayışı, ticarete yön verme ve ivme kazandırma amacı ve bölgenin sosyal ve eğitim hayatını destekleme gayreti ile faaliyetlerini sürdüren odamız bu kararlılığından vazgeçmeden çalışmalarını sürdürecektir.

Odamız kurum kültürüne vizyon ve misyon değerlerine bağlı kalarak, üyelerine ve çalışanlarına yönelik eğitim, çalıştay, kurs, istişare toplantıları, fuar gezileri, organizasyon çalışmaları ile güncel konular ile ilgili bilgilendirme ve basın toplantısı gibi birçok farklı alanda da faaliyetlerine devam etmektedir.

Soma Ticaret ve Sanayi Odası kurumsal gelişimini tamamlamış, etkin ve verimli çalışan, üyelerinin haklarını ve çıkarlarını savunan, üyelerinin gelişimine bire bir katkı sağlayan, yerel kaynakların ve değerlerin ilçe, bölge ve ülke ekonomisine kazandırılmasında aktif rol alan, iş dünyasına güven veren, uzlaşmacı ve yenilikçi bir kurum olmak vizyonu, yasalara ve kurum kültürüne bağlı olarak, üyelerimizin öncelikle bölge, sonra ülke ve dünya ekonomisine entegre olmasını sağlamak misyonu ile 55 yıldır olduğu gibi bundan sonra da varlığını sürdürecektir.

Bugün bizler Oda meclisimiz ve Yönetim Kurulumuz olarak Soma Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluşunun 55. Yılını kutlarken odanın kuruluşundan itibaren emeği geçen tüm Oda Meclis Başkanlarımıza, Oda Yönetim Kurulu Başkanlarımıza, Yönetim Kurulu Üyelerimize, Meclis üyelerimize ve oda personellerine teşekkürlerimizi sunarız.

Teşekkürlerin en büyüğü de; 55 yıldır Soma Ticaret ve Sanayi Odası’nın ayakta kalmasını sağlayan, Soma Ticaret ve Sanayi Odası’na inanan, emek veren, üreten tüm üyelerimize… Soma Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimize sonsuz teşekkür ederiz. İyi ki varsınız.

55 yıldır olduğu gibi aynı kararlılık, aynı azim, aynı gururla hep birlikte nice 55 yıllar görmek dileğiyle saygı ve şükranlarımla….

Cem Doğan
Soma Ticaret ve Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*